خواص روغن میوه گل رز برای پوست و مو

خواص روغن میوه گل رز
خواص روغن میوه گل رز

روغن میوه گل رز یکی از بهترین انواع روغن های طبیعی است که از میوه گل رز تهیه می شود و فواید زیادی برای درمان استرس و بیماری های پوستی دارد.

روغن میوه گل رز حاوی مقادیر بالای ویتامین A، ویتامین C، ویتامین F، اسید های چرب ضروری مانند اولئیک اسید، پالمیتیک اسید، لینولئیک اسید و گاما لینولنیک اسید است.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با تمامی فواید روغن میوه گل رز برای سلامتی بدن، طرز تهیه و نحوه مصرف آن بیشتر آشنا شوید؛

فواید دارویی و درمانی روغن میوه گل رز برای بدن

1. منبع غنی ویتامین C

تصور می شود که ویتامین C موجود در میوه گل رز نسبت به پرتقال یا حتی لیمو ترش بیشتر باشد؛ ویتامین C خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و تحقیقات نشان داده که ویتامین C موجود در روغن میوه گل رز با کاهش آسیب های ناشی از نور ماورا بنفش خورشید خطر ابتلا به چین و چروک پوست را کاهش می دهد.

2. درمان استئوآرتریت

روغن میوه گل رز به دلیل مقادیر بالای پلی فنول ها و آنتوسیانین هایی که دارد یک داروی طبیعی برای درمان آرتروز و درد مفاصل شناخته می شود؛ بررسی های انجام شده در سال 2008 نشان داده که پودر میوه گل رز باعث کاهش درد ناشی از استئوآرتریت می شود.

همچنین فواید ضد التهابی روغن میوه گل رز ممکن است با کاهش التهاب بدن، خطر ابتلا به بیماری استئوآرتریت را کاهش دهد.

3. منبع طبیعی لیکوپن

یک مطالعه در سال 2003 نشان داده که میوه گل رز منبع خوب لیکوپن است؛ لیکوپن یک آنتی اکسیدان است که به محافظت از پوست در برابر رادیکال های آزاد کمک می کند.

4. استرس و اضطراب

روغن میوه گل رز بوی خوبی داشته و برای رایحه درمانی استفاده می شود. طبق یک مطالعه معتبر در سال 2009، استنشاق روغن میوه گل رز باعث کاهش فشار خون سیستولیک، اشباع اکسیژن خون و بهبود تنفس در افراد مبتلا به اضطراب و استرس می شود.

خواص روغن میوه گل رز برای پوست و مو

روغن گل سرخ حاوی مقادیر بالای ویتامین A، ویتامین C و اسید های چرب است که برای سلامتی پوست مفید هستند؛

  • روغن میوه گل رز خطر ابتلا به آفتاب سوختگی را کاهش می دهد
  • با کاهش چین و چروک باعث جوان سازی پوست صورت می شود
  • آکنه و جوش صورت را درمان می کند

عوارض و مضرات روغن میوه گل رز

آلرژی و حساسیت

روغن میوه گل رز در برخی افراد ممکن است باعث آلرژی و حساسیت شود که با علائمی مانند راش یا کهیر، مشکل تنفسی، تپش قلب، سرگیجه، خارش چشم ها، خس خس سینه و شوک آنافیلاکسی مشخص می شود.

برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک توصیه می شود که مقداری روغن میوه گل رز را بر روی مچ دست، آرنج یا فک خود بمالید و بگذارید 24 ساعت بماند. در صورت عدم وجود بثورات، احتمال ابتلا به آلرژی کم است.

بارداری و شیردهی

هنوز اطلاعات دقیقی از اثر روغن میوه گل رز بر روی زنان باردار و شیرده منتشر نشده به همین دلیل توصیه می شود که زنان در دوران بارداری و شیردهی از مصرف آن جدا اجتناب کنند.

نوزادان و کودکان

هنوز اطلاعات دقیقی از اثر روغن میوه گل رز بر روی نوزادان و کودکان منتشر نشده به همین دلیل توصیه می شود که از مصرف این روغن برای آن ها خودداری کنید.

چه افرادی نباید از روغن میوه گل رز استفاده کنند؟

  • افراد دیابتی : ویتامین C موجود در روغن میوه گل رز ممکن است بر کنترل دیابت تأثیر بگذارد
  • سنگ کلیه : مقادیر زیادی ویتامین C ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد
  • کم خونی : ویتامین C ممکن است بر چگونگی جذب آهن بدن تأثیر بگذارد

طرز تهیه روغن میوه گل رز

روغن گل رز را بیشتر به روش پرس سرد تولید می کنند.

برای تهیه روغن میوه گل رز در خانه مقداری میوه گل رز تازه یا خشک شده را در یک ظرف شیشه ای تیره ریخته و مقداری روغن حامل مانند روغن زیتون به آن اضافه کنید. بگذارید دو هفته بماند تا عصاره آن خارج شود.

روغن میوه گل رز آماده است، از صافی رد کرده، درون یک ظرف شیشه ای بریزید و در یک جای تاریک نگهداری کنید.

طریقه مصرف روغن میوه گل رز

روغن میوه گل رز بیشتر به صورت موضعی استفاده می شود و مصرف خوراکی آن به هیچ وجه توصیه نمی شود.

متخصصان توصیه می کنند که روزی دو بار از روغن میوه گل رز به عنوان مرطوب کننده یا برای درمان زخم ها و بیماری های پوستی مانند اگزما استفاده کنید.

برای آروماتراپی، چند قطره روغن ضروری دلخواه را با مقداری روغن میوه گل رز (به عنوان روغن حامل) ترکیب کرده و به صورت موضعی بر روی بدن بمالید.

منابع : healthlineleaf